Tempo.co, Djakarta – W piątek 6 października 2023 r. w hotelu Siputra Dyrekcja ds. Administracji Wsi (Tirgen Pina Bemerindahan Desa) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zorganizowała spotkanie w celu opracowania narzędzi monitorowania i oceny (M&E) do szkolenia urzędników wiejskich.
M&E ma na celu zapewnienie, że infrastruktura wsi posiada odpowiednio udokumentowane dane. Szkolenie urzędników wiejskich jest częścią Programu Rządu i Rozwoju Wsi (P3PD). Projekt jest efektem współpracy rządu Indonezji i Banku Światowego.
W tym roku ćwiczenia odbywają się w 33 województwach i 251 powiatach/miastach. W ramach tego programu na poziomie ogólnopolskim przeszkolonych zostanie 133 832 funkcjonariuszy wiejskich. Tymczasem liczba przeszkolonych wiosek osiągnęła 33 458 wiosek.
Eko Prasetyanto Poornomo Putro, dyrektor generalny administracji wiejskiej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, powiedział, że rozwój narzędzia monitorowania i ewaluacji jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu rząd może w pełni zrozumieć dynamikę sytuacji zachodzącej we wsi. Szkolenie funkcjonariuszy.
„Dzięki temu narzędziu M&E mamy również dobrze udokumentowane dane na temat potrzeb w zakresie uczenia się kontekstowego i wydarzeń w terenie, dzięki czemu można je wykorzystać jako punkt odniesienia przy formułowaniu polityk budowania potencjału urzędników wiejskich” – stwierdził Echo w swoim oświadczeniu. Uwagi wstępne.
Echo poprosiło wszystkie strony zaangażowane w rozwój o zwrócenie uwagi i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Czy narzędzie posiada już obszerny materiał, czy ma zastosowanie, czy można z niego skorzystać w odpowiednim czasie itp.
Eko w dalszym ciągu oczekuje, że narzędzie będzie przewodnikiem od strony technicznej realizacji szkolenia, organizacji, gotowości organizatora i przygotowania dokumentów. „Wierzę, że to narzędzie M&E zaspokoi zapotrzebowanie na kompleksowe dane proporcjonalne” – powiedział.
Tymczasem, jeśli ma to zastosowanie, instrumenty powinny być proste, powszechnie rozumiane i wzajemnie spójne. „Dzięki temu personel wykonujący prace M&E będzie łatwiejszy do zrozumienia” – powiedział. „Nie pozwalaj personelowi na prowadzenie M&O poza zamierzonym szkoleniem, jeśli czas nie jest odpowiednio zaplanowany”.
Eko ma także nadzieję na opracowanie wzoru na tempo wdrażania M&O, który pozwoli określić, czy nastąpiła zmiana w podejściu urzędników wiejskich przed i po udziale w szkoleniu P3PD. „Ułatwi to analizę wpływu docelowej lokalizacji P3PD na realizację zarządzania wsią” – stwierdził.
Czas informacyjny
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.