Indonezja
W dniu 16 maja 2024 r. status góry Ibu w dystrykcie West Halmahera w prowincji Północne Maluki został podniesiony do poziomu IV ze względu na dużą intensywność trzęsień ziemi wulkanu i wyładowania popiołu. Następnie 19 maja w wyniku znaczących erupcji chmury pyłu wulkanicznego uniosły się na wysokość do czterech kilometrów w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, czemu towarzyszyły błyskawice na szczycie góry. Chociaż nie było ofiar, władze lokalne ewakuowały około 1000 mieszkańców siedmiu sąsiednich wiosek w bezpieczniejsze obszary. W kierunku północno-zachodnim utworzono zapobiegawczy pas o długości czterech i siedmiu kilometrów, w którym wzywa się społeczność do unikania zajęć na świeżym powietrzu. Osobom spędzającym czas na świeżym powietrzu zaleca się stosowanie maseczek i ochrony oczu. Władze lokalne zapewniły schronienie, artykuły nieżywnościowe, opiekę zdrowotną i pomoc żywnościową przy wsparciu Narodowych Sił Reagowania na Katastrofy (BNPB).
Myanmar
Trwające walki między Siłami Zbrojnymi Birmy (MAF) a różnymi grupami zbrojnymi w dalszym ciągu powodują przemieszczanie się ludności i budzą obawy dotyczące bezpieczeństwa na rozległym terytorium Birmy. W Rakhine w ostatnich dniach nasiliły się starcia z udziałem uzbrojonych podmiotów, w tym MAF, Armii Arakan (AA) i Armii Zbawienia Arakan Rohingya (ARSA), a w centrum miasta spalono niezweryfikowaną liczbę domów. Napięcia etniczne. Naloty mają miejsce w różnych częściach stanu. Od ponownego wybuchu konfliktu w listopadzie 2023 r. ponad 185 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Tymczasem na północnym zachodzie wysiedlono około 10 000 osób z 10 wiosek położonych nad rzeką Ayeyarwady w gminie Myingyan w Mandalay. Podczas szeroko zakrojonych działań wojskowych, które miały miejsce 14 maja. Na południowym wschodzie ostrzał z 15 maja zmusił ponad 4000 ludzi do opuszczenia swoich domów w miastach Bilin i Tadon. W północno-wschodnim Kachin ponad 800 osób z dwóch wiosek w gminie Puta-O zostało przesiedlonych w wyniku intensywnych walk trwających od 11 maja.
Afganistan
Ulewne deszcze w dniach 17 i 18 maja spowodowały gwałtowne powodzie w północnym i zachodnim Afganistanie, które dotknęły 10 okręgów (Sarsada, Dawlatyar, Tolaina, Ferosko, Lal wa Sarjungal, Murgab, Basaband, Sagar, Shahrak i Tolak) oraz osiem okręgów prowincji Ghor. Prowincja Faryab (Almar, Bilzerak, Sehalghazi, Dawlatabad, Khyber, Maimana, Pasztun Kot i Qaiser). Wstępne doniesienia wskazywały na co najmniej 120 ofiar śmiertelnych, setki zaginionych oraz rozległe zniszczenia własności prywatnej i infrastruktury. Początkowa powódź w prowincji Faryab w dniu 17 maja dotknęła około 560 rodzin, a następnie 18 maja nastąpiła druga fala, która dotknęła około 1300 rodzin. Wioski w Pilcherak i Khyber pozostają niedostępne ze względu na trudny teren i blokady drogowe. W prowincji Ghor wczesne niepotwierdzone doniesienia wskazywały na znaczne zniszczenia ponad 6000 domów, ponad 1200 sklepów i innej krytycznej infrastruktury cywilnej. Okręg Murgap jest zagrożony dalszymi powodziami w pobliskich wioskach z powodu gruzu blokującego przepływ rzeki Murgap. Od 20 maja partnerzy humanitarni nie mogli dotrzeć z pomocą humanitarną do dystryktu Murgab. W dzielnicy Ferosco placówki służby zdrowia i rynki są niedostępne. Trwają wysiłki mające na celu zmobilizowanie dodatkowych zasobów za pośrednictwem dostępnych tras z Kabulu.
Odmowa
- ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych
- Aby dowiedzieć się więcej o działalności OCHA, odwiedź https://www.unocha.org/