Prezydent Republiki Indonezji Joko Widodo wręczy złotą wizę 25 lipca 2024 r. w hotelu Ritz-Carlton Mega Kuningan w południowej Dżakarcie. W swoim przemówieniu Prezydent zauważył, że Złota Wiza pomaga obcokrajowcom w inwestowaniu i pracy w Indonezji, wywierając w ten sposób wieloraki wpływ na indonezyjską gospodarkę.
„Obecnie wiele krajów nie charakteryzuje się dobrym wzrostem gospodarczym, stabilnością polityczną, premią demograficzną i obfitymi zasobami naturalnymi. Oznacza to, że Indonezja powinna być obiecującym kierunkiem inwestycji i globalnym miejscem pracy dla talentów. To zyski kapitałowe, możliwości zatrudnienia, transfer technologii, człowiek będzie miał znaczący wpływ na kraj, w tym na jakość zasobów, dlatego dzisiaj uruchamiamy usługę złotych wiz, aby pomóc obcokrajowcom w inwestowaniu i pracy w naszym kraju. Na dzień dzisiejszy jest ich już 300, zapytałem dyrektora generalnego ubiegających się o złotą wizę to dużo” – stwierdził Prezydent Joko Widodo.
Dlatego też złota wiza, specjalny przywilej zarezerwowany dla podróżujących wysokiej klasy, przyciągnie więcej takich osób do inwestowania i produkcji podczas pobytu w Indonezji. Dzięki polityce selektywności prezydenta Joko Widodo rząd zapewnia, że jedynie osoby z najwyższym potencjalnym wkładem będą mogły otrzymać usługę Złotej Wizy, co czyni ją wyjątkową szansą.
Powtarzając to oświadczenie, Minister Prawa i Praw Człowieka Republiki Indonezji Yasona H. Lavoli, Złota Wiza to adaptacyjna i responsywna polityka Ministerstwa Prawa i Praw Człowieka za pośrednictwem Dyrekcji Imigracji. Jedno z osiedli pełni rolę katalizatora rozwoju opieki społecznej.
„Indonezja otwiera szerokie możliwości przed osobistościami ze świata, międzynarodowymi inwestorami, globalnymi talentami i indonezyjską diasporą, aby przyjechali, wnieśli swój wkład i uczestniczyli w budowaniu Indonezji. Wdrożenie tej polityki daje nowe zaufanie podmiotom biznesowym i inwestorom, zapewniając im komfort i pewność inwestowania w Indonezji – powiedział Minister Prawa i Praw Człowieka. Wzbudził w słuchaczach nadzieję i pewność siebie.
Podczas tej uroczystości prezydent Joko Widodo symbolicznie przekazał złotą wizę południowokoreańskiemu Shin Dae Yongowi, trenerowi indonezyjskiej drużyny narodowej w piłce nożnej.
Dyrektor Generalna Departamentu Imigracji Silmi Karim wyjaśniła, że od posiadaczy złotej wizy oczekuje się wielu ekskluzywnych korzyści wynikających z tego rodzaju wizy. Należą do nich dłuższe okresy pobytu (do 10 lat), priorytetowe pasy dla usług imigracyjnych na międzynarodowych lotniskach oraz wydajność, ponieważ nie ma potrzeby ubiegania się o zezwolenie na czas określony (ITAS) w Urzędzie Imigracyjnym. Kategorie złotych wiz obejmują inwestorów indywidualnych, inwestorów korporacyjnych, byłych obywateli Indonezji, potomków byłych obywateli Indonezji, drugi dom, globalne talenty i postacie z całego świata.
Wszyscy ubiegający się o Złotą Wizę muszą posiadać bezpośrednie inwestycje w Indonezji. Format inwestycji, określony przez Dyrektora Generalnego ds. Imigracji, jest ustalany na podstawie profilu osoby ubiegającej się o Złotą Wizę. Obejmuje to założenie nowej spółki, zakup instrumentów lub aktywów inwestycyjnych rynku kapitałowego czy zdeponowanie określonej kwoty środków na państwowym rachunku bankowym.
„Na dzień dzisiejszy wartość inwestycji uzyskana w ramach Złotej Visy wynosi 2 biliony rupii” – ujawniła Silmi.
Silmi zauważyła, że kwalifikacje poszczególnych osób ubiegających się o złotą wizę są różne. Indywidualni inwestorzy zagraniczni zakładający firmę w Indonezji muszą zainwestować 2 500 000 USD (około 40 miliardów Rp), aby pozostać w Indonezji przez 5 (pięć) lat. W przypadku pobytu trwającego 10 (dziesięć) lat wymagana wartość inwestycji wynosi 5 000 000 USD (około 81 miliardów Rp).
Tymczasem dla dyrektorów, komisarzy lub przedstawicieli spółek-matek, którzy zakładają spółkę w Indonezji i ubiegają się o złotą wizę na pobyt 5 (pięć) lat, wartość inwestycji wynosi 25 000 000 USD, czyli około Rp. 406 miliardów. W przypadku pobytu na 10 (dziesięć) lat wartość inwestycji wynosi 50 000 000 USD, czyli około Rp. 813 miliardów.
W przypadku indywidualnych inwestorów zagranicznych, którzy nie chcą zakładać spółki w Indonezji, obowiązują inne zasady. Aby uzyskać złotą wizę na 5 (pięć) lat, osoby ubiegające się o wizę muszą zdeponować 350 000 USD (około 5,6 miliarda Rp) w funduszach, które można wykorzystać na zakup obligacji rządu Indonezji, akcji spółek publicznych lub oszczędności/depozytów; W przypadku złotej wizy na 10 (dziesięć) lat depozyt wynosi 700 000 USD (około 11,3 miliarda Rp).
„Złota wiza jest przetwarzana w systemie cyfrowym, który staramy się maksymalnie ułatwić za pośrednictwem evisa.imigrasi.go.id. Nawiązaliśmy współpracę w celu zintegrowania elektronicznego portalu wizowego Dyrekcji Imigracji z usługami bankowymi, aby osoby ubiegające się o złotą wizę mogły złożyć depozyt Oczekuje się, że takie szybkie i łatwiejsze usługi publiczne sprawią, że Indonezja stanie się krajem coraz bardziej zaawansowanym” – podsumował Dyrektor Generalny ds. Imigracji, sprawiając, że odwiedzający poczują się komfortowo podczas całego procesu.