Indonezyjski MEMR współpracuje z zespołem z Uniwersytetu Katja Mada w celu oceny potencjalnych zachęt finansowych w celu przyciągnięcia inwestycji w sektorze geotermalnym.
The Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych Indonezji (MEMR) we współpracy z niezależną grupą Uniwersytet Katji Mady (UGM) do oceny kilku warunków finansowania w celu przyciągnięcia większej liczby inwestycji w indonezyjskim sektorze geotermalnym. Opiera się on na propozycjach podmiotów działających w branży geotermalnej, aby dostosować kwotę fezu pobieranego od posiadaczy zezwoleń geotermalnych (IPB).
W badaniu oceniono wpływ zmniejszenia lub uproszczenia opłat z tym związanych dla posiadaczy IPB na ekonomikę stanowisk geotermalnych. W tym miejscu uwzględniono płatności w ramach MEMR, takie jak składki produkcyjne, premie produkcyjne i składki stałe.
„Dyrekcja Generalna EBTKE prowadzi badanie niezależnie we współpracy z UGM i odzew jest bardzo pozytywny” – powiedziała sekretarz generalna Risa Basiki Indonezyjskie Stowarzyszenie Geotermalne (Inaga/API).
Oprócz obniżek ceł MEMR omawia także możliwość wprowadzenia innych zachęt podatkowych, takich jak korekta podatku od gruntów i działalności gospodarczej, podatek od wartości dodanej i podatek dochodowy przedsiębiorstw geotermalnych. Leżą one jednak w gestii Ministra Finansów.
Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że MEMR pracuje nad projektami rozporządzeń wywodzących się z Rozporządzenia Prezydenta nr 112/2022, które umożliwiłyby niezależnym producentom energii geotermalnej (IPP) negocjowanie w złotówkach ceny energii elektrycznej kupowanej przez nich w elektrowniach geotermalnych.
„Na przykład, jeśli uważa się, że korekta ceny jest nieatrakcyjna, oceniamy ją i staramy się określić, jak dobre są liczby, ale metodologia się nie zmienia, a jedynie wartość”. Wyjaśnił Haris Yahya, dyrektor Centrum Badań i Testowania Elektrycznego EBTKE w MEMR.
Wyniki oceny opłat i proponowane regulacje dotyczące instrumentów pochodnych mają być znane do końca roku.
Źródło: Bisnis.com