Indonezja uwzględnia obce obywatelstwo dla migrantów

Makassar, Sulawesi Południowe (Antara) – Minister prawa i praw człowieka Yasona Lavoli powiedziała, że ​​rząd rozważa program obywatelstwa obcego jako kompromis w stosunku do żądań indonezyjskich migrantów dotyczących podwójnego obywatelstwa.

„Wielu indonezyjskich emigrantów stara się o podwójne obywatelstwo, a jedyne, co możemy zaoferować, to „zagraniczne obywatelstwo Indonezji”, które jest podobne do programu OCI (zagraniczne obywatelstwo Indii)” – powiedział Lavoli. W piątek odbyła się inauguracja biura wojewódzkiego ministerstwa w Sulawesi Południowym.

Oczekuje się, że status obywatelstwa obcego spełni oczekiwania indonezyjskich migrantów, którzy mogą swobodnie wjeżdżać do Indonezji i ją opuszczać w celu odwiedzenia rodzin i krewnych lub prowadzenia interesów w Indonezji.

„Możemy dać indonezyjskim migrantom dożywotnią wizę wielokrotnego wjazdu. Mogą tu rozpocząć działalność gospodarczą. Mogą tu zostać i swobodnie wjeżdżać do Indonezji i ją opuszczać. To najlepsze, co możemy dać” – wyjaśnił minister.

Wyjaśnił jednak, że posiadacze obywatelstwa zagranicznego będą mieli niewiele ograniczeń dotyczących pełnienia urzędów politycznych i głosowania w Indonezji.

Podkreślił, że takie ograniczenia są zgodne z prawem krajowym Indonezji, które w istocie nie uznaje podwójnego obywatelstwa.

Tymczasem Lavoli wyjaśnił, że decyzja Indonezji o nieuznawaniu podwójnego obywatelstwa ma podstawy filozoficzne, jak stwierdzono w Przysiędze Młodzieży, która zdefiniowała tożsamość Indonezji.

„W Przysiędze Młodzieży z 28 października (1928 r.) stwierdzono, że Indonezyjczycy dzielą jedną ojczyznę, jeden naród i jednoczący język. Nie ma czegoś takiego jak «dwie ojczyzny»” – podkreślił.

W czwartek (13 czerwca) dyrektor generalny ministerstwa ds. prawnych i administracyjnych Cahyo Rahadian Muzhar potwierdził, że ministerstwo rozważa wdrożenie programu obywatelstwa obcego dla indonezyjskich migrantów na wzór systemu indyjskiego.

Ministerstwo omawia proponowany program z odpowiednimi ministerstwami i agencjami rządowymi, a Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka zapewni zgodność z obowiązującymi przepisami i regulacjami – dodał.

Minister koordynujący ds. morza i inwestycji Luhut Binsar Bandjaitan również podkreślił pozytywny wpływ podwójnego obywatelstwa dla indonezyjskich migrantów na gospodarkę narodową. Przyznał jednak, że proces ten potrwa dłużej, bo potrzebne są zmiany prawne.

READ  Coles, Snap, Pelodon i wiele innych

Powiązane wiadomości: Rozporządzenie nr. 21/2022 Zajmowanie się kwestiami obywatelskimi: Ministerstwo

Powiązane wiadomości: 13 092 dzieci posiada podwójne obywatelstwo: ministerialne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *