// Czysto hobbistyczny blog na temat WebDev, WordPress i Internetu

WordPress Jak zrobić motyw potomny (Child Theme)

📆 Dodane ok. 2 lata temu [06-08-2018] // Mateusz Mikos // 👁 +10k // 🖊 3 komentarze

Poradniki (18) WordPress (18)

#motyw potomny (2) #poradnik (1) #tworzenie motywu (1) #Wordpress (6) #wordpress jak stworzyć motyw potomny (1)

WordPress Jak zrobić motyw potomny (Child Theme)
Wordpress Jak zrobić motyw potomny? Dobre pytanie, sam się nad nim kiedyś zastanawiałem – i to nie raz!

Po co tworzyć motyw potomny?

Większość z Was, czyli osób, które trafiły na ten post pewnie wie, po co im motyw potomny. Jeżeli jesteś jedną z tych osób od razu przejdź do tworzenia. ????Najprościej rzecz ujmując – tworzenie motywu potomnego to najlepsza opcja dostosowywania motywu. Od razu Wam to napiszę – jeżeli chcecie czegoś więcej od strony na WordPress’ie to zwykłe ustawienia motywu w sekcji “Personalizacja” nie wystarczą. Nie warto też edytować plików bezpośrednio w motywie, ponieważ tracimy wszystkie zmiany podczas jego kolejnej aktualizacji przez autora. Łatwo też się zgubić nie zapisując sobie listy zmian. Ktoś może powiedzieć – “no, ale ja sobie zapiszę co zmieniłem i nie będę aktualizował motywu” – no jak masz chęci samemu wprowadzać poprawki, usprawnienia, szukać ukrytych błędów i cały czas pracować nad motywem, to proszę bardzo, ale chyba już wygodniej napisać własny od podstaw ????.Nie zapominajmy też o tym, że na pierwszy rzut oka nie wszystko można zmienić używając motywu potomnego. W kolejnych poradnikach zobaczycie co nas ogranicza, a co uda nam się poskromić.No to teraz przechodzimy do głównego tematu. Samo tworzenie motywu potomnego nie jest ani trochę trudne. Potrzebujemy dostępu do naszego serwera przez klienta FTP, notatnika i chwili czasu ????.
 • Łączymy się z naszym serwerem przez jakiegoś klienta FTP.
 • Przechodzimy do katalogu ze swoją stroną.
 • Następnie wchodzimy do wp-content i themes.
 • Tutaj znajdują się nasze zainstalowane już motywy. Utwórzmy tutaj folder, nazwij go jak chcesz, oczywiście nie używając spacji, znaków specjalnych i znaków diakrytycznych, na przykład:
Wordpress Jak zrobić motyw potomny - Folder motywu
WordPress Jak zrobić motyw potomny – Folder motywu
 • Taki sam folder stwórzmy lokalnie, np. na pulpicie, żeby wygodnie nam się pracowało.
 • Znajdźmy folder z motywem, z którego chcemy dziedziczyć (który będzie rodzicem) i zapiszmy gdzieś jego nazwę. W moim przypadku jest to Twenty Sixteen, więc zapisuję sobie twentysixteen. Na tę chwilę zostawiamy klienta FTP.
 • Teraz wchodzimy do naszego nowego motywu (tego na pulpicie, tu będziemy sobie pracować) – zbudujemy jakieś podstawy motywu potomnego.
 • Tworzymy plik style.css, bedzie on głównym plikiem ze stylami naszego motywu potomnego. Po otwarciu pliku wpisujemy do niego:
/*
Theme Name: Typowy Potomek
Theme URI: https://aimweb.pl/blog
Description: To jest taki typowy potomek
Author: Mateusz Mikos
Author URI: https://aimweb.pl/blog
Template: twentysixteen
Version: 1.0.0
*/
O co tu chodzi? Już tłumaczę:Theme Name to nazwa naszego nowego motywu (musi być unikalna), która wyświetla się np. w sekcji Motywy w kokpicie WordPress. Theme URI to bezpośredni link do strony o naszym motywie. Description to opis motywu. Author to autor motywu. Template to rodzic naszego motywu, musimy tu wpisać dokładnie to, co zapisaliśmy sobie w punkcie 6., czyli nazwę folderu z naszym motywem-rodzicem. Version to wersja naszego motywu.Jeżeli nie chcesz, to nie musisz wpisywać wszystkiego, obowiązkowe pola to:
/*
Theme Name: Typowy Potomek
Template: twentysixteen
*/
 • Teraz tworzymy następny must-have plik – functions.php. Tutaj musimy zakojekować (czyli po prostu wywołać) nasz plik style.css. Tworzymy więc funkcję i dodajemy akcję takim kodem:
<?php
 function child_theme_enqueue_styled() {
  wp_enqueue_style('parent-style', get_template_directory_uri().'/style.css');
  wp_enqueue_style('child-theme', get_stylesheet_directory_uri().'/style.css', array('parent-style'));
 }
 add_action('wp_enqueue_scripts', 'child_theme_enqueue_styles');
Wytłumaczę Wam, co tak właściwie robimy:function nazwa_funkcji() – tworzymy funkcję o wybranej nazwie, warto nazwać ją tak, abyśmy wiedzieli co ona robi, bo potem się pogubimy ????; wp_enqueue_style – kolejkujemy style, najpierw jest to ‘parent-style’, czyli plik ze stylami rodzica, a potem ‘child-style’ czyli plik style.css, który utworzyliśmy; Pierwszy argument w wp_enqueue_style jest to taki uchwyt, dzięki któremu możemy się potem odwoływać do stylu. Drugi argument to ścieżka do stylu, użyte tu get_template_directory_uri() i get_stylesheet_directory_uri() dają odpowiednio ścieżkę do głównego folderu rodzica i do głównego folderu potomka, do tego dopisujemy sobie ‘/style.css’, co daje nam mniej więcej coś takiego: – https://adresstrony.pl/wp-content/themes/twentysixteen/style.csshttps://adresstrony.pl/wp-content/themes/typowypotomek/style.css Ostatni argument, którego użyłem do zakolejkowania naszego stylu potomnego to dependences, czyli zależności. Dlaczego to zrobiłem? Zrobiłem to, bo w naszym potomnym stylu będą tylko zmiany, natomiast główny wygląd będziemy czerpać ze stylu rodzica. Jeżeli chcesz całkiem wyeliminować style.css rodzica możesz zakolejkować tylko styl potomny, o tak:
<?php
 function child_theme_enqueue_styles() {
  wp_enqueue_style('child-theme', get_stylesheet_directory_uri().'/style.css');
 }
 add_action('wp_enqueue_scripts', 'child_theme_enqueue_styles');
 • Zapiszmy nasze dwa pliki.
 • Wracamy do klienta FTP (zapewne musimy się zalogować ponownie, bo trochę czasu minęło), przenosimy pliki functions.php i style.css z naszego folderu na pulpicie do wp-content/themes/nazwa_motywu. W moim przypadku jest to wp-content/themes/typowypotomek.
 • Zamykamy FTP, przechodzimy do kokpitu na naszej stronie, następnie Wygląd -> Motywy. Naszym oczom na liście powinien ukazać się nowopowstały motyw.
Wordpress jak zrobić motyw potomny
Motywy – WordPress jak zrobić motyw potomny?
 • Na koniec wystarczy go włączyć i spawdzić czy działa.
Motyw potomny - Strona główna
WordPress jak stworzć motyw potomny – Strona główna
Udało się! ????Plik style.css (zależnie od tego, co zrobimy w punkcie 9.) może albo dołączać się do styli rodzica, albo je nadpisywać, natomiast plik functions.php jest dołączany.Na ten post to wszystko, niżej macie do pobrania pliki, gdyby coś było niejasne. W kolejnej części serii trochę pogrzebiemy w kodzie, więc warto pobrać sobie jakiś edytor z podświetlaniem składni.[wpdm_package id=’1133′] WordPress Jak zmienić kolejność wpisów na blogu  Inne posty z kategorii WordPress

3
Zostaw komentarz i dołącz do dyskusji:

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany