Rosyjskie rakiety spadły na ukraińskie miasta

KVIV/Moskwa, grudzień 26 (Reuters) – Siły rosyjskie zbombardowały kilka miast na Ukrainie w Boże Narodzenie po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jest gotowy do rozmów.

Rosja przeprowadziła w niedzielę ponad 10 ataków rakietowych na rejon kubiański obwodu charkowskiego, ostrzeliwała ponad 25 miast wzdłuż frontu kubiańsko-łymańskiego i uderzyła w prawie 20 miast na Zaporożu – poinformowało najwyższe dowództwo wojskowe Ukrainy.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w niedzielę, że zginęło około 60 ukraińskich żołnierzy i zniszczyło ukraiński sprzęt wojskowy wzdłuż linii styku Kubiańsk-Lyman.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować wiadomości.

Inwazja Putina na Ukrainę 24 lutego – którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” – wywołała największy europejski konflikt od czasów II wojny światowej i najgorszą konfrontację między Moskwą a Zachodem od czasu kubańskiego kryzysu rakietowego w 1962 roku.

Pomimo ostatniej propozycji rozmów Putina, 10-miesięczny impas jest daleki od zakończenia.

„Jesteśmy gotowi negocjować ze wszystkimi zaangażowanymi stronami akceptowalne rozwiązania, ale to zależy od nich – to nie my odmawiamy negocjacji, tylko oni” – powiedział Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji Rossija 1 w niedzielę.

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że Putin musi wrócić do rzeczywistości i przyznać, że to Rosja nie chce negocjacji.

„Rosja sama atakuje Ukrainę i zabija cywilów” – napisał na Twitterze doradca Mychajło Podoliak. „Rosja nie chce negocjacji, ale stara się unikać odpowiedzialności”.

Rosyjskie ataki na elektrownie pozostawiły miliony bez prądu, a Zełenski powiedział, że Moskwa zamierza sprawić, by ostatnie dni 2022 roku były mroczne i trudne.

„W tym roku Rosja straciła wszystko, co mogła mieć. … Wiem, że ciemność nie przeszkodzi agresorom w prowadzeniu nowych porażek. Ale musimy być przygotowani na każdy scenariusz” – powiedział w przemówieniu wideo w wieczór bożonarodzeniowy.

READ  Naomi Osaka rozpłakała się po porażce w Indian Wells | Naomi Osaka

Ukraina tradycyjnie nie obchodzi Bożego Narodzenia 25 grudnia, ale 7 stycznia, podobnie jak Rosja. Jednak w tym roku niektórzy prawosławni Ukraińcy postanowili obchodzić święto 25 grudnia, a ukraińscy urzędnicy, poczynając od Zełenskiego i premiera Ukrainy, złożyli życzenia bożonarodzeniowe w niedzielę.

Kreml mówi, że będzie walczył, dopóki nie osiągnie wszystkich celów terytorialnych, podczas gdy Kijów mówi, że nie spocznie, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze nie zostaną wydaleni z kraju.

Zapytany, czy konflikt geopolityczny z Zachodem zbliża się do niebezpiecznego poziomu, Putin powiedział w niedzielę: „Nie sądzę, żeby był bardzo niebezpieczny”.

Kijów i Zachód twierdzą, że Putin nie ma usprawiedliwienia dla wojny agresywnej w stylu imperialistycznym.

Rakieta białoruska

Dostarczone przez Rosję taktyczne systemy rakietowe Iskander zdolne do przenoszenia broni nuklearnej oraz systemy obrony powietrznej S-400 stacjonują na Białorusi i są gotowe do wykonywania zamierzonych misji, powiedział w niedzielę wysoki urzędnik białoruskiego Ministerstwa Obrony.

„Nasi żołnierze i personel w pełni przeszli szkolenie w Połączonych Ośrodkach Szkolenia Bojowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi” – powiedział Leonid Kaczyński, szef Głównego Zarządu Ideologicznego ministerstwa. W aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

„Broń tego typu (systemy Iskander i S-400) jest dziś w służbie bojowej i jest w pełni gotowa do wykonywania zamierzonych zadań” – dodał Kaczyński.

Nie jest jasne, ile systemów Iskander zostało rozmieszczonych na Białorusi po tym, jak Putin powiedział w czerwcu, że Moskwa dostarczy Mińsk i systemy obrony powietrznej.

Po wizycie Putina w Mińsku 19 grudnia, pośród obaw w Kijowie, będzie naciskał na Białoruś, by przyłączyła się do nowej ofensywy lądowej i otworzyła nowy front w swojej słabnącej inwazji.

Siły rosyjskie wykorzystały Białoruś jako platformę startową do powstrzymania ataku na stolicę Ukrainy, Kijów w lutym, a ostatnie miesiące przyniosły zwiększone napięcie w rosyjskich i białoruskich operacjach wojskowych.

READ  Aktualizacja Damar Hamlin: Jego pierwsze pytanie brzmiało: „Czy wygraliśmy?” Lekarz mówi, że kilka dni po zatrzymaniu akcji serca podczas meczu NFL

Mobilny system pocisków kierowanych o kryptonimie Iskander-M, nazwany przez NATO „SS-26 Stone”, zastąpił radziecki „Scud”. Pociski kierowane mają zasięg do 500 km (300 mil) i mogą przenosić głowice konwencjonalne lub nuklearne.

To ograniczenie sięga głęboko do sąsiadów Białorusi: Ukrainy i Polski będącej członkiem NATO, które mają napięte stosunki z Mińskiem.

System S-400 to rosyjski mobilny system przechwytujący pociski ziemia-powietrze (SAM), zdolny do zwalczania samolotów, UAV, pocisków manewrujących i ma zdolność obrony przed pociskami balistycznymi.

Ukraińskie i rosyjskie media poinformowały w poniedziałek, że w rosyjskiej bazie lotniczej Engels, kilkaset kilometrów od ukraińskiego frontu, słychać było wybuchy.

Gubernator rosyjskiego obwodu saratowskiego, w którym znajduje się baza lotnicza Engels, powiedział, że organy ścigania weryfikują informacje o „incydencie na stacji wojskowej”.

„W dzielnicach mieszkaniowych miasta (Engels) nie ma sytuacji awaryjnej” – powiedział gubernator regionu, Roman Busargin, w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. „Infrastruktura cywilna nie została uszkodzona”.

Baza lotnicza w pobliżu miasta Saratów, około 730 km (450 mil) na południowy wschód od Moskwy, została zaatakowana 5 grudnia w wyniku ukraińskich ataków dronów na dwie rosyjskie bazy lotnicze. Analitycy stwierdzili, że ataki opuściły Moskwę z poważnym ciosem w reputację i wywołały pytania o to, dlaczego jej obrona zawiodła.

Ukraina nigdy publicznie nie przyznała się do ataków w Rosji, ale przypisała takie incydenty „karmie” rosyjskiej inwazji.

Raport Biura Reutera; Napisane przez Michaela Perry’ego; Montaż autorstwa Himaniego Sarkara

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.