// Czysto hobbistyczny blog na temat WebDev, WordPress i Internetu

Robienie zdjęć telefonem PORADNIK – 15 porad, które poprawią Twoje zdjęcia!

📆 Dodane ok. 2 lata temu [29-06-2018] // Mateusz Mikos // 👁 +59k // 🖊 1 komentarz

Android (5) Foto (1)

#android (3) #foto (1) #fotografowanie smartfonem (1) #fotografowanie telefonem (1)

Robienie zdjęć telefonem PORADNIK – 15 porad, które poprawią Twoje zdjęcia!

Piętnaście ciekawych zasad i porad, które poprawią Twoje fotograficzne umiejętności, czyli robienie zdjęć telefonem Poradnik.

Poznaj kilka porad i tricków, które poprawią robienie zdjęć telefonem

Fotografowanie telefonem
Fotografowanie telefonem

Jak nietrudno zauważyć wraz ze wzrostem jakości oferowanych przez smartfony wbudowanych aparatów wzrosła też ilość fotografów-amatorów, którzy próbują wykorzystać potencjał swojego urządzenia.

#1 Nie bój się zrobić kilku zdjęć więcej!

Ulepsz swoje zdjęcia telefonem – kup obiektyw do smartfona – TUTAJ

Stephen Alvarez powiedział kiedyś coś, co przetłumaczone na język polski oznacza mniej więcej:

Różnica między dobrym, a dość przeciętnym fotografem to ilość zrobionych zdjęć. W końcu po zrobieniu 300 zdjęć musi być kilka dobrych ujęć, prawda?

Biorąc pod uwagę te dość mądre słowa warto czasem kliknąć spust migawki kilka razy więcej, tak na wszelki wypadek 🙂 . Oczywiście nie warto przy tym popadać w paranoję, warto by każde z nich było np. pod trochę innym kątem i z innymi ustawieniami.

#2 Zdjęcia seryjne kontra ruch

Robienie zdjęć telefonem
Photo by Jordan McQueen on Unsplash

Ten punkt mocno nawiązuje do #1. Zdjęcia seryjne – chociaż to tryb stary jak świat – jest bardzo przydatny, szczególnie gdy fotografujemy ruchomy obiekt. Nic nie tracimy, ponieważ można usunąć 29 z 30 tych samych zdjęć, ale nie można odzyskać chwili, której nie udało się uchwycić robiąc tylko jedno zdjęcie.

#3 Poznaj swoją aplikację aparatu lub… pobierz inną!

Ta porada pochodzi od jednego z autorów piszących na Android Authority. Bardzo ważną sprawą, bez względu na to czy masz nowy, czy starszy telefon, jest zapoznanie się z aplikacją aparatu. Nigdy nie wejdziesz na wyższy poziom trzymając się tylko trybu automatycznego! Poklikaj, posprawdzaj co dają różne opcje, co zmieniają. Zrób kilka zdjęć dla porównania, potem przenieś je na komputer i dokładnie obejrzyj. Czas naświetlania, ISO, HDR… teoria jest przydatna, ale ważne jest też by wiedzieć jak to wygląda w praktyce.

Jeżeli jednak Twoja aplikacja aparatu nie jest zbytnio przyjazna, a wręcz toporna i bezużyteczna – nie krępuj się, zajrzyj do sklepu z aplikacjami i pobierz coś, co Ci się spodoba! Tylko pamiętaj – nie ściągaj wszystkiego jak leci, warto sprawdzić chociaż opinie.

#4 Ogranicz diodę doświetlającą!

Obiektywy aparatów potrafią wyłapać coraz więcej światła, nawet w najciemniejszych zakamarkach.

Photo by Christian Holzinger on Unsplash

Wiadomo, są momenty, a raczej scenerie, w których bez flesza się nie obędzie, ale nie bój się próbować. Często, oprócz tego, że możesz oślepić fotografowaną osobę na dobrych kilka sekund, to stracisz też wiele na zdjęciu (obszary za bardzo oświetlone, białe “plamy”, których nie uratujesz żadnym programem graficznym). Natomiast robiąc zdjęcie bez lampy błyskowej możesz uchwycić ciemny klimat i pozostawić je “niedopowiedzianym” lub – jeżeli zajdzie potrzeba wydobycia z niego szczegółów – łatwiej będzie Ci poprawić kontrast i je rozjaśnić.

#5 Zacznij wykorzystywać naturalne oświetlenie – słońce

Wiele osób przy robieniu zdjęć nie bierze pod uwagę słońca. Warto nauczyć się wykorzystywać to naturalne źródło światła na swoją korzyść, nie tylko gdy chodzi o fotografowanie smartfonem.

Najprościej mówiąc – dobrze, gdy słońce oświetla obiekt, który fotografujesz, a nie jest za nim. Chyba, że masz na celu eksperymenty, chcesz wykonać zdjęcie sylwetek osób, albo chcesz uchwycić przemykające np. przez gałęzie promienie słońca.

Na pewno fotografowałaś lub fotografowałeś zachody i wschody słońca. Dobrym pomysłem będzie poeksperymentować, ustawiając ręcznie focus na horyzont lub na niebo.

#6 Włącz siatkę w swoim aparacie

Siatka w aparacie
Siatka w aparacie

Siatkę, czyli z angielskiego Grid stosujemy wedle reguły trójpodziału.

Siatka dzieli na trzy części poziomo i pionowo nasz obraz – czyli razem na 9 części, przecięcia tych linii tworzą punkty, w których docelowo chcemy “umieścić” fotografowane obiekty. Warto poczytać trochę na temat reguły trójpodziału.

#7 Pobaw się HDR

Co to HDR?

HDR (ang. High Dynamic Range image) to po prostu szeroki zakres dynamiki. Dzięki trybowi HDR aparat w naszym telefonie potrafi uzyskać bardzo dużą różnicę pomiędzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem na zdjęciu starając się w ten sposób odwzorować zakres, który potrafi zobaczyć ludzkie oko.

HDR – w zależności od telefonu – albo trzeba włączyć, albo jest automatyczny. Najbardziej przydaje się przy fotografowaniu scenerii bardzo zróżnicowanej (pod kątem oświetlenia) np. miasto.

#8 Tryb ręczny – wyższy poziom grzebania w ustawieniach

Tryb ręczny nie bez powodu nazywa się też trybem dla zaawansowanych.

Manual Mode po włączeniu pierwszy raz na pewno nie pokaże się z najlepszej strony, może być nieintuicyjny, a opcje w nim mogą nam nic nie mówić. Nie musisz jednak czytać ciężkich, długich i niezrozumiałych poradników, wystarczy spędzić trochę czasu bawiąc się ustawieniami i samemu dochodzić do tego, które ustawienie zmienia jaką właściwość zdjęcia :-).

Czas otwarcia migawki, czy inaczej mówiąc czas naświetlania to właściwość, która przyda Ci się na przykład do robienia zdjęć w ciemnościach. W tej samej sytuacji pomoże wartość ISO, która jest miarą czułości na światło. Im jaśniej (np. piękny słoneczny dzień) tym mniejsza wartość ISO i na odwrót.

Dodatkowe info! Dłuższy czas naświetlania oznacza, że telefon będzie musiał być dłużej w sztywnej jednej pozycji inaczej nici z ostrego zdjęcia. Do takiej stabilizacji przyda się punkt #9.

#9 Zdjęcie wymaga czasu?  Zdobądź statyw!

Tripod, czyli trójnożny statyw do telefonu może ulżyć Twojej ręce w wielu przypadkach, kiedy potrzebujesz, by zrobienie zdjęcia się trochę wydłużyło. Takim przypadkiem może być długi czas naświetlania, malowanie światłem, czy droga gwiazd.

Tani i duży statyw na Aliexpress z pilotem – SPRAWDŹ!

Gimbal, który pozwoli Ci nagrywać stabilne ujęcia telefonem znajdziesz TUTAJ!

Ceny statywów do telefonów zaczynają się już w granicach 20-30zł, jednak warto dorzucić trochę więcej i mieć statyw na dłużej ;-).

Robienie zdjęć telefonem
Photo by Jordi Ganduxe on Unsplash

#10 Ustaw focus tak jak chcesz!

Robisz zdjęcie i wychodzi jakieś dziwne? Niby miał być kwiatek na łącze, ale kwiatek jakby rozmazany i więcej tam łąki niż kwiatka. Sama lub sam pobaw się focusem, wybierz coś na pierwszym planie, na drugim planie, skup uwagę zdjęcia na obiekcie, który chcesz by był w centrum uwagi.

Ustawienie ręczne ostrości współgra z poradą #8, czyli trybem manualnym.

#11 Wyczyść obiektyw przed robieniem zdjęć!

Robienie zdjęć telefonem - Czysty obiektyw to podstawa!
Robienie zdjęć telefonem – Czysty obiektyw to podstawa!

Może i proste, może i banalne, ale łatwo o tym zapomnieć! Wystarczy przetrzeć specjalną ściereczką z mikrofibry obiektyw aparatu by uzyskać lepszą jakość zdjęcia.

Warto pilnować by soczewki były czyste, nie dotykać ich palcami i starać się, aby się nie porysowały, bo wpłynie to na robione zdjęcia.

#12 Zawsze możesz przyciąć zdjęcie

Nie marnuj czasu, jeżeli czyjaś ręka wchodzi Ci w kadr lub zdjęcie zachodu słońca psuje kawałek znaku drogowego w rogu. Pamiętaj, że zawsze możesz przyciąć zdjęcie (a prawie zawsze z poziomu telefonu!). Skup się, zrób dwa kroki w tył, wykonaj zdjęcie, a na koniec je przytnij. Małe przycięcie nie oznacza wielkiej straty jakości, telefon ma w aparacie wystarczającą rozdzielczość.

#13 Postaraj się uchwycić na zdjęciu linie ukośne

Może nie jest to najbardziej oczywista porada. Robiąc zdjęcia szukaj ukośnych linii – na pewno je znajdziesz. Mogą to być drogi, budynki, czy np. tory kolejowe. Jeżeli nie znajdziesz nic takiego to przechyl telefon i samemu stwórz taką ukośną linię.

Co mi to da?

Oprócz tego, że ukośna linia doda głębi zdjęciu, to jeszcze będzie przyciągać wzrok widza! 🙂

Photo by Johannes Plenio on Unsplash

#14 Samowyzwalacz zamiast klikania spustu migawki – robienie zdjęć smartfonem

Często to może uratować kadr! Niestety robiąc zdjęcie smartfonem (podczas trzymania go w rękach) kliknięcie  fizycznego przycisku spustu aparatu może nam na dosłownie moment poruszyć telefon w dół i z powrotem w górę. A w przypadku spustu wirtualnego, czyli przycisku na ekranie, telefon może drgnąć w przód/tył.

Dobrym i prostym rozwiązaniem jest krótki samowyzwalacz. Powinien go mieć każdy smarfon – od najnowszego, aż po te, które choć ledwo, to jeszcze jakoś działają. 🙂
Włączamy więc aparat, następnie znajdujemy samowyzwalacz w sekcji ustawienia lub tryby (zależnie od telefonu), ustawiamy go na wybrany czas, najlepiej żeby nie było to dużo np. 10-15 sekund, bo nam ręka odpadnie zanim zrobi się zdjęcie, dlatego ustawiamy na 2-5 sekund, zależnie od tego co będzie dla nas wygodniejsze.

#15 Ściągnij dodatkowy edytor zdjęć!

Nie wszystko wyjdzie idealnie, dlatego z pomocą przychodzi sklep z aplikacjami! Nawet darmowe edytory zdjęć mają mnóstwo funkcji – od edycji RAW i wsparcia krzywych S, aż po narzędzia naprawiające jakość zdjęć i balans bieli. Oprócz tego możemy dodawać filtry, przycinać i obracać fotografię według uznania.

Robienie zdjęć telefonem to jednak złożony proces, który nie ogranicza się tylko do kliknięcia przycisku migawki. No, chyba że wystarczy nam minimum z możliwości :-).

Źródło: Android Authority

1
Zostaw komentarz i dołącz do dyskusji:

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany