Q&A TemplateMonster vs AimWeb i społeczność

Q&A TemplateMonster vs AimWeb i społeczność

1.5tyś+ odsłon

29 października 2018 przez Mateusz Mikos

Pytając różnych osób – związanych i nie związanych z tworzeniem stron i z WordPress stworzyłem listę pytań skierowaną właśnie do TemplateMonster -firmy kiedyś tworzącej własne szablony, a będącej teraz porządnym marketplace. Wspólnie z Januszem Kamińskim – specjalistą działu marketingu firmy TemplateMonster – stworzyliśmy poniższe Q&A TemplateMonster vs AimWeb i społeczność!

Kto to Janusz Kamiński?

Kim jest Janusz? Na pewno podróżnikiem. Jego dziadek pochodził z Polski, on sam urodził się w Czechach, a teraz pracuje i mieszka w Nowym Jorku. Po drodze do tego, gdzie jest teraz Janusz obronił magistra na Politechnice Łódzkiej. Teraz w TemplateMonster odpowiada za SEO i Marketing Internetowy..


Janusz Kamiński – TemplateMonster

TemplateMonster vs Pytania, czyli Q&A

1. Jak powstało TemplateMonster? Jak to wszystko się zaczęło?

Serwis TemplateMonster powstał w 2012 roku. Jego historia wiąże się z zespołem entuzjastów, którzy na początku milenium zorganizowali studio webowe i tworzyli strony WWW dla swoich klientów. Jeden z designerów firmy realizował projekty szybciej od swoich kolegów. Okazało się,że używał on własną bibliotekę elementów narysowanych w PhotoShopie, czyli tworzył „szablony”. Wtedy właśnie pojawiła się idea sprzedaży gotowych templatek w Internecie. I już za kilka tygodni powstała strona TemplateMonster.

2. Jak powstaje pomysł? Gdzie rodzi się wizja produktu (np. wtyczki)?

Przed odpowiedzią na to pytanie, chciałbym zauważyć, że od 2017 r. TemplateMonster występuje tylko i wyłącznie jako marketplace. Od tego czasu nie tworzymy własnych szablonów, a wszyscy nasi developerzy zostali przejęci przez innych dostawców templatek. Dlatego skontaktowałem się ze swoimi przyjaciółmi z firmy ZEMEZ, która sprzedaje templatki również na naszej stronie, jak i na ThemeForest.

Otrzymaną informację połączyę ze swoją wiedzą (pracuję w TemplateMonster ponad 3 lata). Mam nadzieje,, że informacja będzie ciekawa. 🙂

Jeśli chodzi o pomysły, to wszystko jest proste. Dostawcy wiedzą, na jakie szablony jest największe zapotrzebowane użytkowników (na podstawie statystyki sprzedaży produktów), więc starają się zwiększać liczbę tematycznych rozwiązań. Oprócz tego w zespołach są osoby, które monitorują popularne trendy webowe, zbierają opinie użytkowników i analizują produkty od cudzych dostawców. Na podstawie tego powstają nowe produkty. Każde nowe rozwiązanie to swego rodzaju eksperyment. Czasem on trafia w dziesiątkę, a czasem może być całkowitą porażką. 🙂

3. Czy ciężko jest nadążyć za trendami? Jak szybko motyw staje się “przeterminowany”?

Trendy w projektowaniu webowym zmieniają się bardzo szybko. W ciągu roku niektóre rozwiązania mogą stracić swoją atrakcyjność i zmienić się na nowe. Dlatego produkt jest „świeży” maksymalnie do półkroku. I chodzi tu nie tylko o projekt, lecz także o nowe funkcje, które dodawane są przez twórców CMSów. Jeśli developerzy pragną rozwijać szablon, muszą robić aktualizacje nie rzadziej niż co 2-3 miesiące.

Ale są szablony, które były stworzone dla poprzednich wersji CMSów i przez cały czas nie były odnawiane. Jednak one dalej cieszą się wielkim zainteresowaniem użytkowników i stale są sprzedawane.  Z gustami użytkowników bywa różnie. 🙂

4. Skąd wiecie, że produkt trafi w gusta klientów?

Jeśli w ciągu tygodnia po starcie sprzedaży szablon został kupiony tyle i tyle razy (nie mogę podać tych wartości), możemy powiedzieć z pewnością równą 90% do jakiego typu produktów on należy: będzie autsajderem lub zostanie bestsellerem. Chociaż czasem zainteresowanie produktem pojawi się po kilku miesiącach. Wszystko zależy od koniunktury rynku i potrzeb użytkowników. A przewidzieć potrzebny internautów to zawsze ciężka sprawa. Chociaż wszystkie duże firmy tym się zajmują (ze słów kolegów z ZEMEZ).

5. Ile osób bierze udział w tworzeniu produktu na marketplace? Ile było potrzeba osób i czasu, aby stworzyć Monstroid2?

Minimalna liczba to 3 osoby. Do grupy należy designer, developer i tester. Osobno można wspomnieć o produktologu, który monitoruje jak idzie praca w zespole i podaje wskazówki. Ale myślę, że główne role odgrywa ta trójka. Nad większymi projektami pracuje więcej osób. Wszystko zależy od jego złożoności i czasu na realizacje produktu. Tak, nad Monstroid2 na przestrzeni czasu pracowało 7 osób. A nad aktualizacją pracowali ponad 2 miesiące.

6. Czy Polska jest świadoma płatnych motuwów? Czy Polacy chętnie płacą za takie produkty?

Zainteresowanie Polaków do płatnych szablonów z każdym rokiem zwiększa się. Jeśli brać pod uwagę dane od naszych lokalnych źródeł, to Polska należy do TOP-6 krajów według liczby sprzedawanych templatek. Przy tym warto dodać, że popularność darmowych rozwiązań wśród Polaków także jest wysoka. Ale takie produkty interesują osoby początkujące, które pragną zbudować swoją pierwszą stronę i opanować system.

7. Zostając w temacie motywów – jak są one wyceniane? Co jest najważniejszym kryterium?

Jeśli przejrzycie stronę TemplateMonster, możecie szybko zauważyć, ze wszystkie typy produktów mają swoją rozpiętość cenową. Przy tym nie ma produktów, które są kilka razy tańsze od innych.  Zawsze jest minimalna oraz maksymalna cena na szablon. Przy tym każdy dostawca ma prawo ustawiać dowolną cenę w tym przedziale.

Po co jest ten przedział? I dlaczego nasze ceny są większe od głównego konkurenta? Przede wszystkim mamy ponad 14 letnie doświadczenie w tworzeniu templatek. Dlatego dobrze wiemy ile kosztuje praca developera, designera, marketingowca, pracownika wsparcia technicznego. Zwłaszcza, gdy chodzi o rynek Zachodzi.

Jeśli znacie trochę historii ThemeForest, to powinniście wiedzieć, ze na początku  stworzyli oni giełdę dla freelancerów. Oczywiście jakość ich produktów była niższa od rozwiązań stworzonych przez profesjonalne zespoły developerów. Z czasem pojawiłi się dobrzy dostawcy produktów i jakość stała się lepsza. Ale dalej była spora konkurencja od strony freelancerów. Obecnie na stronie ThemeForest jest sporo produktów niskiej jakości, ale są też bardzo fajne produkty. Oczywiście te mniej wartościowe kosztują taniej… Chociaż ze względu na konkurencję dobre produkty także mogą kosztować taniej niż u nas.

Na stronie TemplateMonster większość produktów było stworzonych przez zespoły developerów, które mają spore doświadczenie w tej dziedzinie. Dlatego ustanowiliśmy takie przedziały cenowe, aby dostawcy mogli zarobić i my mogliśmy utrzymywać nasze wsparcie, marketingi i dalej rozwijać serwis. Przy tym pozwalamy dostawcom zarabiać nawet do 70% od każdej sprzedaży!

Jeśli chodzi o jakość produktów, które przyjmujemy do naszego marketplace,  ważne sa dla nas:

  • Poprawny i odpowiadający standardom W3C kod.
  • Brak złośliwego kodu (sprawdzamy produkty przed dodaniem).
  • Jakościowy projekt.
  • Udzielenie wsparcia technicznego. Nasze specjaliści opiekują się kluczowymi problemami wszystkich produktów. Ale w przypadku większego problemu skierowują zgłoszenia do twórców rozwiązania. Dlatego twórcy mają pomagać klientom.

Więcej informacji na temat tego jak zostać dostawcą produktów na TemplateMonster można znaleźć na stronie TemplateMonster Marketplace.

8. Jak zostać twórcą, który wpasowałby się do zespołu developerów? Czym charakteryzuje się typowy pracownik TemplateMonster?

Jak pisałem wcześniej od 2017r. nie mamy zespołu twórców szablonów. Jeśli chodzi o firmy-dostawców templatek, to one zawsze poszukują młodych i ambitnych ludzi, którzy mają dobrą wiedzę na temat tworzenia stron od zera, znają i używają frameworki, potrafią tworzyć podstawowe szablony itd.

Od czasu do czasu zespół TemplateMonster także poszukuje developerów, marketingowców oraz specjalistów do wsparcia technicznego. Dlatego, aby zostać jednym z „potworów” warto być osobą celową, pozytywnie nastawnią i przyjazną. Oprócz tego warto być specjalistą w odpowiedniej dziedzinie. Ale także musicie mieć trochę szczęścia. Konkurencja na wolne miejsca jest duża.

Jeśli chodzi o mnie, jestem dumny, że pracuję w TM. Jak pisałem powyżej, jestem członkiem zespołu od wiosny 2015 roku.

9. Czy tworzenie tego typu produktów jest opłacalne?

Tak, sprzedaż szablonów opłaca się. Wielkość wynagrodzenia zależy od systemu dla jakiego jest tworzony ten lub inny produkt.  Tak np. motywy WordPress mają większą popularność wśród użytkowników niż templateki dla Joomla! Jednak konkurencja wśród dostawców motywów także jest większa. 😉

Mogę także dodać, że w ciągu 16 lat dużo się zmieniło na rynku gotowych rozwiązań do tworzenia stron. Dużo produktów straciło swoją popularność, jednak pojawiły się nowe. Więc temat z gotowymi projektami dla stron będzie dalej aktualny, ale mogą zmienić się same produkty.

10. W dziesięciu słowach – dlaczego wybrać Was?

Oferujemy wparcie techniczne działające 24/7, którego nie ma na ThemeForest.

11. Czy Wasz Support Team nigdy nie śpi?

Zgadza się. 🙂 Nasi specjaliści pracują na 3 zmiany, aby użytkownicy z całego świata mogli rozwiązać swoje problemy na bieżąco.

12. Czy jest coś, co Janusz Kamiński zmieniłby w TemplateMonster?

Bardzo ciekawe pytanie. Hm… Postarałbym się przyspieszyć powstanie nowej wersji strony. Niestety ta ma niektóre słabe miejsca, wśród nich zły system wyszukiwania produktów.  A jeśli chodzi o działanie całego zespołu od środka, to nie mogę narzekać. Wszyscy są mile widziani. 🙂

13. Jakieś porady dla młodych developerów?

Trzeba pracować, pracować i jeszcze raz pracować. Oprócz tego warto być stale na bieżąco i interesować się nowymi trendami. Także polecam używanie popularnych frameworków. Dużą część szablonów tworzy się na popularnych rozwiązaniach.  A jeśli opanujecie jeden framework, będziecie mogli szybko dać radę z kolejnymi.

Przy tym warto pamiętać, że dobry web developer  to nie ten, który zna kilka fameworków i języków programowania. Jest to osoba, która bardzo dobrze radzi sobie z dokumentacjami, wyszukiwaniem oraz logicznym myśleniem. Taki developer zawsze będzie potrafił szybko przyswoić wiedzę o nowej technologii, przy której będzie mu dane pracować.

To już koniec?

Prawie. Jeżeli macie jakieś ciekawe pytania, wysyłajcie je na adres kontakt@aimweb.pl. Jeśli Twoje pytanie będzie pasowało do tematyki wpisu dodam je do Q&A!

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 2 Średnia: 5]

Raz kodzie śmierć!

Samozwańczy król Backend i przyszły książę WordPress. Programuję od 7 lat i nadal nie znalazłem ulubionego środowiska. Lubię nieszablonowe rozwiązania szablonowych problemów, czyli drogę pod górkę. Podobno moim głównym celem jest monopol na programowanie – napisać kod, którego nikt nie potrafiłby zrozumieć.

1
Zostaw komentarz i dołącz do dyskusji:

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ćwierkon Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Ćwierkon
Gość
Ćwierkon

Wow, sporo informacji na temat tego, jak to wszystko funkcjonuje 👍 no i fajnie się czyta 👌