// Czysto hobbistyczny blog na temat WebDev, WordPress i Internetu

Jak całkowicie usunąć W3 Total Cache?

📆 Dodane ok. 2 lata temu [03-02-2019] // Mateusz Mikos // 👁 +5k // 🖊 1 komentarz

WordPress (18) Wtyczki (5)

Jak całkowicie usunąć W3 Total Cache?

Czasem może zdarzyć się tak, że coś przestaje działać. W tym przypadku na pytanie “jak całkowicie usunąć W3 Total Cache?” nie wystarczy odpowiedź “odinstaluj”. Sam się o tym przekonałem! 🙂

Patrząc na statystyki W3TC (W3 Total Cache) jest on chyba najlepszym i najpopularniejszym narzędziem do przyspieszania strony postawionej na systemie WordPress. Za korzystaniem z W3TC przemawia na pewno ponad milion aktywnych instalacji i ocena 4,5/5 (oceniony przez 4000+ użytkowników). Niestety, duża ilość możliwych konfiguracji wtyczki może wprowadzić spory bałagan, dlatego czasem trzeba ją całkowicie usunąć i zacząć od początku.

Jak całkowicie usunąć W3 Total Cache?

  1. Wyczyść CAŁĄ pamięć podręczną (Cache)
  2. Wyłącz i odinstaluj wtyczkę W3 Total Cache
  3. Sprawdź plik .htaccess
  4. Usuń folder pamięci podręcznej
  5. Usuń folder z konfiguracją W3 Total Cache
  6. Wyczyść pamięć podręczną zapisaną na CDN

1. Wyczyść całą pamięć podręczną (Cache)

O usunięciu pamięci podręcznej należy pamiętać przy pozbywaniu się każdej wtyczki, która z niej korzysta. W przypadku W3TC przechodzimy do naszego kokpitu i na górze najeżdżamy na “Performance, a następnie wybieramy “Purge All Caches”.

2. Wyłącz i odinstaluj wtyczkę W3 Total Cache

Tutaj chyba nie muszę dużo tłumaczyć. Przechodzimy do “Wtyczki” znajdujemy W3 Total Cache i klikamy Wyłącz. Następnie klikamy Usuń.

3. Sprawdź plik .htaccess

W3TC aby móc kontrolować Caching naszej strony może dodać wiele linijek do pliku .htaccess. Musimy się ich pozbyć ręcznie.

Łączymy się z naszym serwerem przez klienta FTP, przechodzimy do głównego folderu z WordPress i lokalizujemy plik .htaccess. W pliku .htaccess szukamy komentarzy zawierających “W3TC”:

#BEGIN W3TC ...
code here
#END W3TC ...

Oczywiście to jest tylko przykład. Kasujemy wszystko pomiędzy komentarzami, jak i same komentarze.

4. Usuń folder pamięci podręcznej

Będąc nadal w naszym kliencie FTP przechodzimy do folderu wp-content, a następnie cache. Tutaj znajdują się pliki związane z pamięcią podręczną. Należy pamiętać, że możemy tu odnaleźć pliki stworzone nie tylko przez W3TC. Jeżeli nie ma pewności, co można wykasować najlepiej najpierw zmienić nazwę folderu i sprawdzić czy wszystko działa, jeśli tak, to usuwamy, a jeśli nie to przywracamy nazwę.

5. Usuń folder z konfiguracją W3 Total Cache

Pliki konfiguracyjne wtyczki W3TC są trzymane poza folderem wp-content/plugins/. W kliencie FTP przechodzimy do folderu wp-content (lub upewniamy się, że nadal w nim jesteśmy po wcześniejszych krokach). Usuwamy stąd folder w3tc-config.

6. Wyczyść pamięć podręczną zapisaną na CDN

Jeżeli korzystasz z CDN należy też i tam wyczyścić pamięć podręczną. Mamy do dyspozycji wiele CDN-ów, ale w każdym usuwanie Cache wygląda mniej więcej tak samo i nie powinno sprawić nikomu problemu.

Po tych krokach można już spokojnie zainstalować wtyczkę z powrotem. Wszystko powinno być już zresetowane i wyczyszczone. 😉

0 0 vote
Article Rating
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments