Elnas Regabi: Fani dopingują, klaszczą, gdy wspinacz wraca do Iranu

DUBAJ, 19 października (Reuters) – irański wspinacz Elnas Regabi, który wywołał kontrowersje, biorąc udział w międzynarodowych zawodach bez chusty, wrócił do Iranu, by dopingować kibiców.

Nagranie przedstawiało 33-letnią Regabi wspinającą się po ścianie z odkrytą głową podczas reprezentowania Iranu na turnieju w Korei Południowej, w czasie bezprecedensowych protestów w Iranie dotyczących „śmierci młodej kobiety, która została zatrzymana przez policję moralności za nieodpowiednie ubranie”.

W komentarzach dla telewizji państwowej po przybyciu do Teheranu Rekhabi powiedziała, że ​​wróciła „w pełni zdrowa” i „przeprosiła mieszkańców Iranu za wywołane przeze mnie zamieszanie i niepokój”, mając na sobie czapkę bejsbolową i kaptur, gdy mówiła.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Walka, którą musiałem założyć buty i przygotować sprzęt, zapomniałam o odpowiednim hidżabie, który miałam mieć na sobie, i skończyłam wspinać się po ścianie” – dodała.

Tłum dobrze życzących klaskał i wiwatował, gdy został wywieziony z lotniska, nagrywając scenę na telefony komórkowe, zgodnie z materiałem zamieszczonym na Twitterze.

W oświadczeniu opublikowanym na jej koncie na Instagramie we wtorek, Regabi zauważyła, że ​​startowała bez zasłony z powodu złego planowania, mówiąc, że została niespodziewanie zaproszona na wspinaczkę.

W swoich komentarzach telewizyjnych Regabi, który zajął czwarte miejsce w turnieju, zaprzeczył, że był nieosiągalny przez 48 godzin i powiedział, że drużyna wróciła do Iranu zgodnie z planem. Powiedział, że nie planuje odejść z reprezentacji.

BBC Persian poinformowała we wtorek, że przyjaciele nie mogli się z nią skontaktować i pojawiły się obawy o jej bezpieczeństwo. Ambasada Iranu w Korei Południowej skontaktowała się z Twitterem, aby zaprzeczyć doniesieniom, że zaginął po meczu.

READ  Chińscy producenci EV Xpeng, Nio styczniowe dostawy wzrosły w porównaniu z rokiem temu

Międzynarodowy Komitet Olimpijski powiedział, że rozmawiał z sportowcem i otrzymał zapewnienia od Narodowego Komitetu Olimpijskiego Iranu (NOC), że nie poniesie konsekwencji.

„W dniu dzisiejszym odbyło się wspólne spotkanie MKOl, (Międzynarodowej Federacji Wspinaczki) IFSC i irańskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego, podczas którego MKOl i IFSC otrzymały jasne zapewnienia, że ​​pani Regabi nie poniesie żadnych konsekwencji i będzie kontynuować treningi i rywalizację”. Rzecznik MKOl powiedział.

Rzecznik powiedział, że odbyło się kolejne wspólne spotkanie zespołów z Regabi, dodając, że MKOl będzie uważnie monitorował sytuację w nadchodzących dniach i tygodniach.

Śmierć w zeszłym miesiącu Mahza Amini w areszcie policji moralnej Islamskiej Republiki, która zatrzymała ją za „niewłaściwe ubranie”, wywołała ogólnokrajowe protesty, podczas których kobiety zdejmowały chusty z głowy i je paliły.

Protesty wywołane śmiercią Aminiego urosły do ​​rangi jednego z najodważniejszych wyzwań Republiki Islamskiej od czasu rewolucji 1979 r., chociaż niepokoje nie zbliżyły się do obalenia reżimu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Dubai Newsroom; Dodatkowe raporty Carolusa Cromana, Redakcja Williama McLeana i Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *