// Czysto hobbistyczny blog na temat WebDev, WordPress i Internetu

Co to jest CDN? Zalety Content Delivery Network

📆 Dodane ok. 2 lata temu [09-08-2018] // Mateusz Mikos // 👁 +56k // 🖊 1 komentarz

Internet (4) Poradniki (18) Tech (5)

#CDN (1) #co to jest CDN (1)

Co to jest CDN? Zalety Content Delivery Network

Co to jest CDN? CDN jest to skrót od angielskiego Content Delivery Network, czyli Sieć Dostarczania Treści. Spójrzmy jak to działa i jakie ma zalety.

Co to jest CDN? Co jest zadaniem CDN?

CDN jest siecią serwerów rozmieszczonych w różnych lokalizacjach na świecie. Celem tego zabiegu jest zmniejszenie obciążenia hostingu, na którym znajduje się dana strona i teoretycznie poprawieniu szybkości jej ładowania. Obciążenie hostingu zmniejszy się przez ograniczenie zapytań do niego. Na serwerach CDN mogą znajdować się pojedyncze pliki (np. JS, CSS, PNG), ale tez i kopia całej strony. Użytkownik łączący się do strony korzystającej z CDN’a zobaczy zasoby z najbliższego serwera (najbliższego, aby ograniczyć ping, czyli opóźnienie).

Co to jest CDN?
Co to jest CDN?

Zalety CDN

CDN wpływa na szybkość, a szybkość ładowania strony wpływa na pozycję w Google

Ciężko się nie zgodzić. Google w najnowszych algorytmach bierze pod uwagę bardzo dużą ilość czynników, które wpływają na pozycję witryny. Wśród tych czynników sporą rolę odgrywa właśnie szybkość ładowania strony. CDN oprócz poprawienia czasu ładowania przy okazji pośrednio zmniejsza współczynnik odrzuceń.

CDN jest coraz tańszy

Ceny CDN’ów zazwyczaj są ukazane jako stawki za 1 GB transferu. W najpopularniejszych CDN’ach cena usług wynosi od kilku do kilkunastu centów. Natomiast – chyba najbardziej znane – Cloudflare ma trzy pakiety: Free ($0/miesiąc), Pro ($20/miesiąc), Bussines ($200/miesiąc), Enterprice (cena indywidualna).

100% Uptime z CDN

Zasoby nie dostępne w danej chwili na hostingu, np. przez awarie lub przeciążenie łącza są nadal dostępne na innym serwerze CDN, natomiast zasoby, które nie mogą zostać pobrane z najbliższego serwera CDN z podobnych przyczyn są pobierane z drugiego najbliższego. To oznacza mniej więcej,  że można tu mówić o uptime strony 100%, ponieważ teoretycznie nie ma momentu, w którym strona byłaby niedostępna.

To, czy CDN jest Wam potrzebny sprawdźcie sami. Nie zawsze musi on przyspieszyć stronę (przynajmniej nie w znaczącym stopniu). Możecie wejść na stronę CloudFlare, wybrać darmowy plan i przetestować, jak CDN działa w praktyce.

1
Zostaw komentarz i dołącz do dyskusji:

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany